شریك جدید تجاری ایران از شمال می آید

شریك جدید تجاری ایران از شمال می آید مبل زیبا: ایران در طول ماه های گذشته بارها اعلام نموده یکی از اصلی ترین برنامه های خود برای آینده تجاری اش را با محوریت افزایش همکاری با کشورهای همسایه بنا خواهدنمود.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، در کنار عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان که اصلی ترین شرکای تجاری ایران در سالهای قبل به شمار می روند، از آبان سال ۹۸، عضویت در اتحادیه اورسیا، سبب شده راهی جدید برای تبادلات تجاری با همسایگان شمالی فراهم گردد.
با وجود شیوع کرونا، ایران توانسته در سالهای قبل روند افزایش تجارت با اوراسیا را ادامه داده و در کنار روسیه، حالا ارمنستان نیز برنامه ریزی خود برای افزایش تجارت با ایران را گسترده تر کرده و این مساله در سفرهای اخیر مقامات اقتصادی این کشور به ایران خودرا نشان داده است.
معاون وزیر اقتصاد ارمنستان که به ایران سفر کرده، در دیدار با مقامات ایرانی بر لزوم توسعه همکاریهای دو جانبه تاکید می کند. حمید زادبوم در دیدار با واروس سیمونیان معاون وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان با اشاره به پیشینه فرهنگی و تاریخی ایران و ارمنستان و مناسبات سیاسی عمیق و گرم دو کشور اظهار نمود: سازمان توسعه تجارت ایران آمادگی دارد تا اجلاس کارگروه مشترک صنعتی، معدنی و تجاری بمنظور شناسایی دقیق موانع و مشکلات پیش روی تجارت دوجانبه و اتخاذ تصمیمات مناسب و موثر جهت رفع آنها اجرا شود.
وی با تقدیر از همکاری طرف ارمنی برای برگزاری شایسته نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان در خردادماه امسال، تداوم برگزاری رویدادهای تجاری در قلمرو دو کشور و اعزام و پذیرش هیأت های تجاری را برای معرفی هرچه بهتر توانمندی های صادراتی و همین طور تبادل اطلاعات مربوط به نیازهای بازار دوطرف ضروری دانست.
معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران همین طور رفع موانع غیر تعرفه ای و کاهش هزینه های لجستیکی و حمل و نقلی را در کنار بسط دامنه شمول موافقت نامه تجارت ترجیحی میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را عاملی مهم در افزایش سطح روابط تجاری دو کشور ارزیابی نمود و خواهان طرح این موضوعات در جلسات کارگروه مشترک شد.
سیمونیان، معاون وزیر و اقتصاد ارمنستان، نیز با استقبال از برگزاری هرچه سریع تر کارگروه مشترک صنعتی، معدنی و تجاری، آمادگی خودرا برای انجام مذاکرات کارشناسی در جریان برگزاری نشست های کارگروه مشترک صنعت، معدن و تجارت بین دو کشور اعلام نمود.
معاون وزیر اقتصاد ارمنستان ضمن تاکید بر بهره گیری از ظرفیت های مغفول تجارت بین دو کشور، اظهار داشت: ارمنستان باتوجه به عضویت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همین طور مرز مشترک زمینی با ایران، علاوه بر بازار هدف، بعنوان پل ارتباطی برای تجار ایرانی با اتحادیه اوراسیا شمرده می شود و لازم است فرصت های تجاری قابل دسترسی، ارزیابی و پیگیری شود.
وی هم چنین در این جلسه بر حمایت ارمنستان از انعقاد موافقت نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا اصرار کرد.
خاطرنشان می سازد، برمبنای تازه ترین آمار اعلام شده از طرف دولت ارمنستان، ارزش تجارت دوجانبه این کشور با ایران در دوره چهار ماهه اول سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۳۶ میلیون دلار بوده که نشان از رشد ۳۵ درصدی تجارت دو کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل دارد.
شافعی، رییس اتاق ایران در دیداری جداگانه با معاون وزیر اقتصاد ارمنستان، با اشاره به نوع روابط حاکم بین ایران و ارمنستان اظهار داشت: این روابط از سطح خوبی برخوردار بوده است؛ ما با ارمنستان سابقه زیست طولانی داریم و سال ها کنار هم زیست کرده ایم. ارمنی ها در ایران به علت اخلاق و تلاششان از احترام خاصی برخوردار می باشند. تا آنجایی که اطلاع داریم کشورِ دوست، ارمنستان پس از استقلال در زمینه قفقاز و آسیای مرکزی به لحاظ رشد اقتصاد ممتاز است. توسعه بخش خصوصی در ارمنستان با سرعت قابل توجهی انجام شده و اقتصاد ارمنستان در طول این زمان تحول فوق العاده ای داشته است.
رییس اتاق ایران با اشاره به موقعیت و مشخصات اقتصاد ارمنستان اظهار داشت: اقتصاد ارمنستان اقتصادی آزاد است و این سبب شده که از رشد خوبی برخوردار شود. اقتصاد ارمنستان با سرعت خوبی به سازمان تجارت جهانی پیوسته و جایگاه خوبی پیداکرده است. ارمنستان در اوراسیا حضوری اثرگذار داشته و تنها کشور عضو اتحادیه اوراسیاست که با ایران مرز مشترک دارد. بدین سبب برای ما آر نظر روابط اقتصادی، ارمنستان موقعیت منحصربه فرد دارد.
شافعی اشاره کرد: ایران و ارمنستان روابط همه جانبه، نزدیک و طولانی دارند؛ بااینکه روابط اقتصادی هم پای روابط سیاسی جلو نرفته است. باید در زمینه روابط اقتصادی هم همسان سازی رخ دهد.
او تاکید کرد: زمینه همکاری مشترک میان دو کشور از تنوع بالایی و ظرفیت قابل توجهی برخوردارست. حوزه معدن، توسعه دام پروری و کشاورزی از این زمینه هاست. در مورد همکاری معدنی شاید بتوانیم در زمینه مس و طلا کار کنیم؛ حوزه منسوجات، پوشاک، ساختمان سازی، خدمات فنی و مهندسی ظرفیت قابل توجهی برای همکاری دارد. حوزه حمل و نقل و ترانزیت باتوجه به موقعیت گرجستان و ارمنستان می تواند به گسترش زیرساخت و راه های زمینی کمک نماید. سیاست های تشویقی ارمنستان برای سرمایه گذاری قابل توجه است و می شود همکاری دوجانبه داشت. اتاق مشترک ایران و ارمنستان از اتاق های فعال است و می تواند به آماده شدن این بسترها کمک نماید. ما از همکاری دوجانبه و توسعه همکاری اقتصادی استقبال می نماییم.
پس از آن واروس سیمونیان، معاون وزیر اقتصاد کشور ارمنستان اظهار داشت: روابط همه جانبه با ایران برای ارمنستان اهمیت بالایی دارد و ما برای عملی شدن توافق ها اینجا هستیم. ما به جایگاه مثبت ایران در منطقه اهمیت قائل هستیم و ایران را کشوری دوست در همکاریهای دوجانبه می دانیم.
او افزود: اما این اشاره درستی است که سطح روابط اقتصادی دو کشور هم سطح روابط سیاسی نیست و باید برای ارتقای آن تلاش نماییم. این علامت و هشداری است تا سطح روابط اقتصادی را به سطح روابط سیاسی برسانیم و بین این دو موازنه برقرار باشد.
سیمونیان افزود: ما در این روزها کوشیدیم موانع و مشکلات را شناسایی نماییم. برای رفع موانع باید به گسترش زیرساخت ها اقدام نماییم تا درنتیجه آن همکاری منطقه ای را توسعه دهیم. ارمنستان پس از فروپاشی نظام کمونیسم به سازمان تجارت جهانی ملحق شده است. البته این روند آسان نبوده و پیش فرض هایی داشت.
منبع:

1400/04/09
18:53:51
0.0 / 5
497
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تركیه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی