رئیس اتاق بازرگانی اهواز مطرح كرد

۹ هزار تن خرما بدون خریدار خارجی در انبارهای خوزستان مانده است

۹ هزار تن خرما بدون خریدار خارجی در انبارهای خوزستان مانده است به گزارش مبل زیبا خوزستان رییس اتاق تجاری اهواز اظهار داشت: بیش از 9 هزار تن خرمای خریداری شده از طرف واحدهای بسته بندی و صنایع تبدیلی خرما در استان خوزستان به سبب نبود تقاضای بازارهای بین المللی، در انبارها مانده و حجم بالایی از نقدینگی این بخش های تولیدی را مسدود کرده است.شهلا عموری در آخر جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی که امروز (۲۲ تیرماه) در اهواز برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: هفته گذشته سفری به کشور عراق داشتیم که منجر به انعقاد تفاهم نامه شد.

به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: تا قبل از این دانشگاه های مشهد و تهران در فهرست دانشگاه های مورد تایید بصره بودند که در چند سفر، بالاخره بعد از آن که زیرساخت های دانشگاهی استان خوزستان برای آنها تشریح شد؛ مسئولان دانشگاه بصره، دانشگاه شهید چمران اهواز را نیز در فهرست خود قرار دادند.

رئیس اتاق تجاری اهواز اظهار داشت: تفاهم نامه منعقدشده میان دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشگاه بصره عراق، موجب ارتباط نزدیک تر مراکز علمی استان خوزستان با کشور عراق خواهد شد و به تبادل دانشجو و اساتید منجر می شود.

عموری اشاره کرد: در سمت شلمچه عراق، زیرساخت هایی از طرف بخش خصوصی آن کشور به وجود آمده و امکان تخلیه و بارگیری کالاهای صادراتی ایران در سمت عراقی مرز شلمچه فراهم گشته است تا این کار به عراق منتقل شود هر چند اگر قرار باشد تخلیه و بارگیری در سمت شلمچه عراق صورت گیرد، بیش از یک هزار کارگر که در این خصوص در استان خوزستان فعالیت می نمایند، بیکار می شوند.

وی اظهار داشت: استان خوزستان با دارا بودن بیش از ۴۰ هزار هکتار نخلستان، یکی از شش استان اصلی تولید خرمای کشور است و سهمی در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصدی از صادرات خرمای کشور به استان خوزستان اختصاص دارد.

رئیس اتاق تجاری اهواز اضافه کرد: برمبنای درخواست های ارسال شده به دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان، واحدهای درجه بندی و بسته بندی و صنایع تبدیلی خرما در استان خوزستان با چالش های محتلفی در زمینه کسب وکار روبه رو هستند.

عموری اظهار داشت: با توجه به این که بخش های صنایع تبدیلی و صادرات، پاشنه آشیل بخش تولید هستند؛ ضرورت دارد توجه و اهتمام ویژه ای به بهبود شرایط فعالان در این دو حوزه صورت گیرد.

وی اضافه کرد: هم اکنون همچون مهم ترین چالش ها، وجود بیش از ۹ هزار تن خرمای خریداری شده در انبارهای واحدهای بسته بندی و صنایع تبدیلی خرما در استان خوزستان است که به سبب نبود تقاضای بازارهای بین المللی، در انبار مانده و حجم بالایی از نقدینگی اعضای این اتحادیه را مسدود کرده است.

رئیس اتاق تجاری اهواز اشاره کرد: این حجم از خرمای موجود در انبارها که در سال قبل خریداری شده است، قدرت نقدینگی کارگاه های فرآوری و بسته بندی در استان خوزستان را برای ورود به خرید توافقی ویژه سال ۱۴۰۰ تحت تاثیر قرارخواهد داد.

منبع:

1400/04/22
22:00:02
0.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی