طی بازدید از كارخانه سیمان در پی مشكلات اخیر مطرح شد

اخطار نسبت به عدم تأمین برق مستمر

اخطار نسبت به عدم تأمین برق مستمر به گزارش مبل زیبا با عنایت به مشکلات ناشی از قطعی برق صنایعی همچون سیمان، اختلال در روند تولید سیمان، کمبود آن در بازار و در نهایت افزایش قیمت آن، معاون وزیر صمت در جهت پیگیری های این وزارت خانه برای ادامه روند تولید و حل مشکل برق واحدهای سیمانی از راه وزارت نیرو، از کارخانه سیمان شهرری تهران بازدید کرد که طی آن بر لزوم تأمین مستمر برق برای واحدهای تولید سیمان و فولاد تاکید نمود.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، بامداد امروز (یکشنبه) اسدالله کشاورز در حاشیه بازدید از یکی از کارخانه های سیمان تهران که به سبب بررسی روند از آغاز مجدد فعالیت این کارخانه بعد از توقف تولید به جهت قطعی های اخیر برق و محدودیت فعالیت آنها صورت گرفت، ضمن اشاره به تاثیرات قطعی برق بر قیمت محصولاتی همچون سیمان و فولاد، تأمین برق پایدار و مستمر را لازمه تدوام تولید این واحدها دانست.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ارتباط با نوسانات قیمت سیمان در بازار داخل، به دنبال اختلال تولید ناشی از قطعی برق صنایع اظهار نمود: شرایط و محدودیت هایی که در تأمین برق واحدهای تولیدی بخصوص برای واحدهای فولادی و سیمانی به وجود آمد، باعث کاهش تولید و عرضه در بازار و در نتیجه افزایش قیمت این محصول در کشور شد.

تاثیر منفی عدم تولید برق توربین های برق آبی در صنایع فولادی و سیمانی
وی اضافه کرد: عدم تولید برق توسط توربین های برق آبی و محدودیتی که در تأمین برق مورد نیاز صنایع به وجود آمد، تأثیر منفی در صنایع سیمان و فولاد داشت؛ بطوریکه کاهش تولید تا میزان یک سوم را به این صنایع تحمیل کرد و خیلی از این واحدهای تولیدی را ناچار به تعطیلی کرد. حاصل این اتفاق در بازار، به صورت افزایش قیمت خویش را نشان داد.
این مقام مسئول ضمن اشاره به قول مسؤلان وزارت نیرو برای تأمین برق واحدهای صنعتی بخصوص صنایع فولاد و سیمان ابراز امیدواری کرد: با تأمین برق این واحدها و افزایش تولید، قیمت در بازار هم کنترل و به روال عادی بر خواهد گشت. ضمن این که طی روزهای اخیر با افزایش نسبی سهمیه مصرف این واحدها و بهبود شرایط توزیع سیمان در منطقه شهر ری، شاهد کاهش قیمت سیمان به محدوده ۴۰۰۰ تومان هستیم.

هشدار معاون معدنی وزارت صمت در صورت عدم تأمین برق مستمر
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: درصورتیکه برق به صورت پایدار و مستمر و به میزان کافی برای فعال کردن همه بخش های مورد نیاز تولید در این واحدها تأمین نشود، تولیدی هم صورت نخواهد گرفت. در صورت تأمین برق مورد نیاز، تنها برای گرم کردن کوره این واحدها قریب به ۲۴ ساعت زمان نیاز است تا بتواند تولید را شروع کنند؛ ازاین رو اگر برق به صورت مستمر و پایدار تأمین نشود، نه تنها تولیدی صورت نمی گیرد که این سرد و گرم شدن کوره و شوک حرارتی که به آن وارد می شود باعث تحمیل خسارت و هزینه تعمیر کوره ها به واحدهای تولیدی می شود.
کشاورز در ادامه تصریح کرد: مسئولیت موضوعات در ارتباط با برق و پیشبینی مصرف و تأمین برق مورد نیاز کشور و همینطور برنامه ریزی برای پیشگیری از بوجود آمدن مشکلات همچون مواردی که به تازگی حادث شد، بر عهده وزارت نیروست. درصورتیکه پیشتر در این حوزه برنامه ریزی و اطلاع رسانی شده بود، واحدهای صنعتی راحتتر می توانستند برای مدیریت امور خود برنامه ریزی داشته باشند.
وی در انتها تصریح کرد: واحدهای صنعتی نیازمند انجام تعمیر و نگهداری تجهیزات خود به صورت دوره ای هستند که این امر مستلزم برنامه ریزی است اما مشکلات قطعی برق در این امر اختلال بوجود آورده است.
پیش از این نیز، این مقام مسئول، اظهار کرده بود که خشکسالی و شرایط کم آبی، تولید برق را کاهش داده و با عنایت به فصل گرما مصرف برق افزوده شده است؛ بنابراین شاهد قطعی برق در صنایع مختلف همچون سیمان و فولاد بودیم که سبب افزایش قیمت سیمان هم شده است. این مورد به صورت مستمر و مکرر از جانب وزارت صمت مورد پیگیری قرار گرفته و وزارت صمت پیشنهادها و اعتراضات خویش را در این حوزه اعلام و مطرح کرده است. در صورت تأمین برق و برگشت تولید به شرایط عادی، قیمت ها کاهش پیدا خواهد نمود. به طوری طی جلساتی که با وزیر نیرو برگزار شد، قرار شد با خنک تر شدن هوا، برق قابل توجهی به صنایع فولاد و سیمان برسد که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد و طی روزهای آتی شاهد کاهش قیمت سیمان باشیم.
همچنین علیرضا رزم حسینی- وزیر صنعت، معدن و تجارت- هم در این رابطه هم با اشاره به اینکه مساله اصلی در بازار سیمان و فولاد در شرایط فعلی در ارتباط با کاهش تولید است؛ بنابراین ضروریست تمرکز اصلی بر تولید باشد که آن هم نیازمند تامین انرژی و برق مورد نیاز این صنایع است. میزان برقی که هم اکنون در اختیار این واحدهاست تنها برای گرم نگه داشتن کوره ها کافی است و این اختلال در تولید باعث ایجاد چالش در حفظ بازارهای خارجی و مشکل در قراردادهای داخلی برای صنایع سیمان و فولاد شده است؛ بنابراین ضروریست با اولویت بندی و بررسی های کارشناسی، این مورد مدیریت شود.
البته شایان ذکر است که مصطفی رجبی مشهدی-سخنگوی صنعت برق- هم اعلام نموده است: با هماهنگی وزارت خانه های نیرو و صمت، کارخانه های سیمانی که از روز چهارشنبه هفته گذشته، سیمان خویش را در بازار عرضه و سبب تعدیل و کاهش حباب قیمتی شدند، در اولویت رفع محدودیت های برقی قرار گرفتند.
منبع:

1400/05/10
15:59:33
0.0 / 5
266
تگهای خبر: بازار , تجارت , تجهیزات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی