در گفتگو تفصیلی با مبل زیبا مطرح شد؛

جز شهرداری، هیچ نهادی مسئولیت پذیرش معتادان را به عهده نگرفته است

جز شهرداری، هیچ نهادی مسئولیت پذیرش معتادان را به عهده نگرفته است به گزارش مبل زیبا معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اظهار داشت: هشت گروه معتاد متجاهر در تهران وجود دارد اما تا حالا به جز شهرداری تهران، هیچ نهاد و سازمانی مسئولیت پذیرش و درمان آنها را به عهده نگرفته است.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ مرداد ماه سال قبل بود که قرارگاه اجتماعی شهر تهران با هدف ساماندهی معتادان متجاهر و با همکاری ۱۴ دستگاه متولی همچون سازمان زندان ها، قوه قضائیه، دادگستری، دادستانی، کمیته امداد، نیروی انتظامی، ستاد مبارزه با مواد مخدر، پلیس مبارزه با مواد مخدر دست به دست یکدیگر داده اند و پای کار آمده اند و موفق به جمع آوری بیش از ۷ هزار معتاد متجاهر شدند. وجود معتادان متجاهر در تهران همچون با اهمیت ترین مشکلاتی است که پایتخت سال ها با آن دست و پنجه نرم کرده بود و حضور معتادان در دره فرحزاد، منطقه کوهسنگی، میدان شوش و خیلی از نقاط دیگر شهر تهران تبدیل به معضلی بزرگ شده بود اما بگفته علیرضا زاکانی شهردار تهران حالا اراده جمعی برای ساماندهی معتادان به وجود آمده است. بعد از ایجاد ۶ مرکز جمع آوری معتادان متجاهر در تهران سردار حسین رحیمی رییس پلیس پایتخت در مصاحبه ای با همین رسانه و در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا جلسات و کارگروه های شهرداری تهران بمنظور ساماندهی معتادان متجاهر تا کنون نتیجه ای هم داشته یا خیر، اضافه کرد: دوستان شهرداری تلاش می کنند و صحبت های فراوانی هم دراین زمینه با پلیس داشته اند؛ تا کنون کارگروه و جلسات فراوانی تشکیل داده اند اما هیچ اتفاق مهم و خاصی رخ نداده است؛ به عنوان مثال اینگونه نبوده است که بگوییم ۵ هزار یا ۲ هزار معتاد متجاهر نسبت به قبل بیشتر ساماندهی کرده ایم. بعد از این اظهارات رییس پلیس پایتخت به سراغ محمد امین توکلی زاده معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران رفتیم و درباره اقدامات قرارگاه اجتماعی و واکنش وی به سخنان رییس پلیس پایتخت به گفت و گو نشستیم.
اخیراً سردار رحیمی رییس پلیس تهران بزرگ در مورد اقدامات شهرداری تهران نکاتی را گفته و از عملکرد شهرداری تهران انتقاد داشته است نظر شمار در این مورد چیست؟ سردار رحیمی رییس پلیس تهران بزرگ در مصاحبه اخیر خود در مورد عملکرد شهرداری تهران مطالبی را اظهار داشت که از ایشان انتظار نمی رفت و بهتر بود از نمایندگان خود که در جلسات قرارگاه شرکت می کنند و در جریان کامل فعالیت ها هستند ابتدا سوال می کرد به هر حال مصاحبه وی با فلسفه وجودی قرارگاه که هم افزایی و کار جمعی است تطبیق ندارد چونکه وی از بانیان قرارگاه اجتماعی است و در جلسات اولیه و تأسیس قرارگاه حضور فعال داشت و می داند که شهرداری باتوجه به وظیفه انقلابی خود و افزون بر وظایف قانونی خود به میدان آمده به هر حال همچنان توقع داریم مانند چند ماه گذشته، همه با هم و در کنار هم کمک نماییم این دفعه زمین مانده برداشته شود و موجبات خوشی مردم و رهبر انقلاب را فراهم آوریم. همکاری انتظامی در جمع آوری اصولی و هدفمند معتادین متجاهر و ساقیان به چه صورتی بوده است؟ تا حالا مدیریت شهری در سطح مناطق ۲۲ گانه با شناسایی نقاط لطمه خیز و بی دفاع و حساسیت زایی پلیس مواد مخدر و تعامل تنگاتنگ در بحث جمع آوری این بیماران در مناطقی مانند ۱۲، ۱۵، ۱۷، ۱۸ و ۱۶ تمام تلاش و اهتمام خودرا در بازگرداندن این گروه از جامعه به زندگی و کاهش لطمه های اجتماعی انجام داده و شهرداری تهران در جلسات مختلف با پلیس از نیروی انتظامی درخواست دارد که درباب همکاری، تجهیز و افزایش ظرفیت مرکز سروش، نیروی حراستی و انتظامی مراکز جدید در دره فرحزاد، جمع آوری اصولی و هدفمند معتادین متجاهر و سارقیان متجاهر مواد مخدر اقداماتی را در دستور کار قرار دهد.
در گزارشات آمده است دستگاه های متولی مختلفی برای جمع آوری معتادان پای کار آمده اند آیا برای درمان آنها نیز همکاری وجود دارد؟ بطور کلی حدود هشت گروه معتاد متجاهر وجود دارد که تا حالا به جز شهرداری تهران، هیچ نهاد و سازمانی مسئولیت پذیرش و درمان آنها را به عهده نگرفته است و افراد منع پذیرش و معتادین متجاهر زیر چتر حمایتی شهرداری تهران درآمده اند؛ در زمینه وظایف، اختیارات و همین طور ظرفیت های مدیریت شهری، اعتیاد به مواد مخدر، با اهمیت ترین لطمه اجتماعی است که با توجه به منویات مقام معظم رهبری و تأکیدات ایشان در خصوص حل معضل اعتیاد و مواد مخدر اکنون این مساله به عنوان با اهمیت ترین و اولویت دار ترین لطمه اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است و برای نخستین بار است که پذیرش افراد منع پذیرش در سه گروه هدف و اختصاص ۸ مرکز با ظرفیت حدود ۵۱۵۰ نفر برای معتادین متجاهر به وجود آمده است. در حوزه پذیرش معتاد چطور؟ در زمینه پذیرش نیز به جز شهرداری تهران، هیچ نهاد و سازمانی مسئولیت پذیرش و درمان آنها را به عهده نگرفته است، شهرداری تهران باتوجه به عدم پذیرش این دسته از گروههای معتادین متجاهر نسبت به پذیرش بانوان به ویژه بانوان و افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال و همین طور افراد داری زخم باز و عفونی اقدام نموده و تا حالا در حوزه درمان مقبل هزینه های سنگینی شده است. در هر کدام از مراکز یاور شهر کدام دسته از افراد نگهداری می شوند؟ در یاور شهر شماره یک افراد بالای ۶۵ سال، یاور شهر دو زیر افراد ۱۸ سال، یاور شهر سه افراد زخم باز پذیرش می شوند و مرکز لویزان ویژه زنان زخم باز و موارد اعصاب روان خواهد بود که در این اقدام، شهرداری علاوه بر اجرای شیوه نامه های درمانی ماده ۱۶، نگهداری و ساماندهی افراد منع پذیرش را همزمان انجام می دهد و ان شاءالله با هدف ارائه خدمات مطلوب تر تا اختتام شهریور مرکز یاور شهر هفت در جاده قدیم جاجرود در زمینی به مساحت ۳۵۱۱۱ متر مربع، با ظرفیت ۲۰۰۰ نفر راه اندازی می شود.
یکی دیگر از اقدامات شهرداری تهران شناسایی خانه های پلاک قرمز بوده است دراین زمینه شهرداری چه اقداماتی را انجام داده است؟ تا حالا بهسازی ۳۲۹ خانه پلاک قرمز و ساماندهی ۴۸ خانه انجام شده است همین طور برای نخستین بار سه مرکز شهرداری تهران برای نگهداری و ساماندهی افراد منع پذیرش به وجود آمده و همین طور جمع آوری معتادین در بوستان شیان و لویزان و تامین روشنایی، تجهیز، راه اندازی و تامین نیروی انسانی مجتمع فوریت ها، انجام عملیات عمرانی و خرید تجهیزات استاندارد سازی مراکز طراوت، یاور شهر ۱ تا ۸ طراحی اکو پارک رود دره فرحزاد، پاکسازی و جمع آوری پاتوق های معتادین در دره فرحزاد، ساماندهی فضاهای بی دفاع شهری و جمع آوری و ساماندهی آلونک های معتادین در دره فرحزاد با هدف توجه به زیست شهری و شهروندی، ورود مستقیم در جمع آوری پاتوق های معتادین در کوهسنگی پاکسازی و جمع آوری و پلمپ بیش از ۲۹۱ مورد مرکز تفکیک بدون مجوز پسماند و ضایعات نیز انجام شده است. آیا در زمینه غربالگری و اجرای برنامه جامع درمان معتادان متجاهر نیز اقداماتی انجام داده اید؟ شهرداری تهران با ایجاد و تجهیز مراکز غربالگری معتادان متجاهر در مناطق ۵، ۱۲ و ۱۵ و شفق و در اختیار قراردادن این مراکز به بهزیستی در فضایی به مساحت ۱۷۰۰ متر مربع در امتداد برنامه ساماندهی و توانمندسازی و بازگشت گروههای هدف که شامل زنان، مردان، کودکان کمتر از ۱۸، سال افراد بالای ۶۵ سال افراد دارای زخم باز و همین طور افراد عادی اقدام نموده به تدوین و اجرای برنامه جامع ۹ مرحله ای پرداخته است. برنامه جامع ۹ مرحله ای به چه معناست؟ جذب بیماران از سطح شهر و تعیین هویت ثبت اطلاعات غربالگری مرحله آغازین این برنامه است و بعد از ارجاع به مراکز، برمبنای خاصیت های فردی، پذیرش در مراکز سم زدایی و درمان جسمی، بازسازی شخصیت به مفهوم معنویت درمانی و شناخت هویت درونی)، تقویت مهارت های فردی و مهارت آموزی و اشتغال آموزی مواجهه با خانواده بازگشت به خانواده، اجتماعی شدن مجدد و بازگشت به محله و اجتماع و در نهایت نظارت و پایش پس از خروج با هدف صیانت از مددجویان در زمره این برنامه است و در ارتباط با برنامه های مختلفی که در امتداد صیانت از بهبود یافتگان انجام می شود نیز باید بگویم مراکز ماده ۱۵ در مناطقی مانند مناطق ۴، ۱۴،، ۱۶، ۱۵ ۱۱ و ۲۲ بصورت ویژه باتوجه به زیرساخت هایی که در اختیارشان قرار گرفته است بصورت کاملاً رایگان خدمات خودرا به مددجویان و بهبودیافتگان ارائه می کنند.
آیا سامانه ۱۳۷ شهرداری نیز برای جمع آوری معتادان در مدار قرار گرفته است؟ ۴۰ واحد گشت گشت های فوریتی خدمات اجتماعی بصورت شبانه روزی برابر با مصوبه شورای عالی اداری و جمع آوری و بی خانمان های سطح شهر و موردهای اعصاب و روان و دیگر مددجویان جامعه هدف در سطح پایتخت فعال است و پلیس یگان حفاظت شهرداری با خرید خدمت نیروهای نیروی انتظامی همکاری این نیروها را در گشت های شهری با خود همراه دارد؛ شهرداری تهران تنها دریافت کننده پیام های شهروندی در زمینه معتادین متجاهر است و روزانه بیش از ۳۰۰ پیام و در فصول سرد سال بیش از ۵۰۰ پیام در سامانه ۱۳۷ ثبت می شود که این پیام ها پس از ثبت و اعزام مددکاران گشت فوریت های اجتماعی رسیدگی و جذب مددجو و رضایت شهروندی حاصل می شود. برای معتادان غیر متجاهر نیز برنامه هایی داشته اید؟ بیش از ۲۰ مرکز به عنوان مدد سرا با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۵۰۰ نفر در روز و ارائه خدمات شبانه روزی برای بی خانمان ها که غالباً هم معتادین غیر متجاهر هستند به وجود آمده است باید تاکید کنم پرداختن به خانواده معتادین متجاهر جهت جلوگیری از بروز لطمه های جدید در اجتماع و حمایت لطمه های همه جانبه از این خانواده ها شروع شده و بصورت یک برنامه منسجم در دستور کار قرارگاه قرار گرفته است؛ ما به فرمایش مقام معظم رهبری با جان و دل معتقدیم که می فرمایند لطمه دیدگان اجتماعی خانواده و اهل و عیال ما هستند و ما به حل این مسائل به شکلی نگاه می نماییم که گویی در خانواده ما و برای فرزندان و اهل و عیال ما این لطمه رخ داده است و با تحمل همه سختی ها و کاستی ها، این مسیر را تا حل مشکلات و معضلات اجتماعی ادامه خواهیم داد.


منبع:

1401/05/10
10:25:49
0.0 / 5
145
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی