تبادل و آغاز اجرایی شدن تفاهمنامه همکاری وزارت صمت و علوم

تبادل و آغاز اجرایی شدن تفاهمنامه همکاری وزارت صمت و علوم مبل زیبا: میان دو وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت و وزارت علوم تفاهمنامه ای با هدف تحقق سند تحول سیاستمدار و توسعه و تعمیق ارتباط صنعت و دانشگاه امضا شده که از امروز (سه شنبه) تبادل و اجرای آن شروع شد.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، ظهر امروز (سه شنبه)، تفاهمنامه همکاری میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت علوم که پیش از این میان دو سازمان به امضا رسیده بود، تبادل و اجرای آن شروع شد.
تفاهمنامه مذکور به منظور همکاری و تعامل مؤثر میان دو وزارت خانه (وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) با اولویت کلیه محورهای مورد تفاهم بخصوص تحقق شعار سال "تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین"، عملیاتی­ شدن سیاست­ های کلی نظام در حوزه علم­ و فناوری، تحقق سند تحول دولت مردمی، توسعه و تعمیق ارتباط صنعت و دانشگاه، تربیت نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآفرین، پیشگیری از خروج نیروهای نخبه و خبره، رسوخ فناوری های پیشرفته در صنایع کشور، تجاری ­سازی نتایج تحقیقات و فناوری­ های دانشگاهی و با هدف افزایش رقابت­ پذیری و تاب­ آوری اقتصاد کشور، امضا و اجرایی می شود.
زمینه های همکاری و هم­ افزایی: براساس این تفاهمنامه، اتصال فعالیتهای تولیدی و تجاری به فعالیتهای علمی، آموزشی، پژوهشی، و تحقیق و توسعه، در چارچوب زنجیره های ارزش یا کنسرسیوم، همکاری فعالانه برای اتصال زنجیره های پیشرانِ حوزه های تولید و فناوری به دانشگاه ها و موسسات پژوهشی، با هدف ارتباط واقعی صنعت و دانشگاه، پروژه محور شدن فعالیتهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها و تخصصی شدن فعالیتهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی، توسعه و ارتقا زیست بوم اقتصاد دانش بنیان بر پایه مدلهای نوآوری باز و اتصال استارت آپ های دانشگاهی به بنگاه های بزرگ، یکپارچگی آمایش آموزش عالی و آمایش صنعتی، همچون زمینه های همکاری و هم افزایی دو وزارت خانه است.
همینطور اتصال فعالیت­ های تولیدی و تجاری به فعالیت­ های علمی، آموزشی، پژوهشی، و تحقیق و توسعه، در چارچوب زنجیره­ های ارزش یا کنسرسیوم، همکاری فعالانه برای اتصال زنجیره­ های پیشرانِ حوزه ­های تولید و فناوری به دانشگاه­ ها و موسسات پژوهشی، با هدف ارتباط واقعی صنعت و دانشگاه، پروژه ­و... از دیگر زمینه های همکاری و هم افزایی است که برپایه این تفاهمنامه بین دو وزارت خانه تعریف شده است.
برپایه ماده ۳ این تفاهمنامه، تعهدات مشترک دو طرف در بند الف پژوهش و فناوری و در بند ب، آموزش است.
بر مبنای ماده ۴، وزارت صمت به صورت اختصاصی پژوهش و فناوری شامل طراحی بسته­ های تشویقی به منظور سرمایه گذاری بنگاه های صنعتی بزرگ در ایجاد کارگاه ها و لابراتوار های تخصصی مرجع در پارک های علم و فناوری، جلب همکاری بنگاه ها برای امکان دسترسی به اطلاعات تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته موجود در بنگاه های صنعتی به منظور بهره برداری های تحقیقاتی و پژوهشی توسط اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، قرارگیری واحدهای فناور و دانش بنیان مستقر در نواحی و مراکز فناوری مشترک در اولویت اعطای حمایت ها و تسهیلات صندوق پشتیبانی از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته، اختصاص بخشی از عرصه شهرک­ های صنعتی منتخب بعنوان پارک یا راه اندازی پارک­ های علم و فناوری در مناطق آمایش شده و پشتیبانی از پروژه های پژوهشگران پسادکتری (post doc.) که در جهت نیازهای کسب و کارهای در رابطه با وزارت صمت است و همینطور در بحث آموزش، فراهم کردن ساز و کار استخدام دانش آموختگان دانشگاهی در بنگاه­ های صنعتی از راه طرح بورس صنعت و طرح اشتغال موقت دانشجویان، فراهم آوردن ساز و کار لازم (به ویژه تأمین ملزومات) جهت کارآموزی و کارورزی دانشجویان در بنگاه­ های صنعتی دارای توانمندی تحقیق و توسعه، فراهم آوردن ساز و کار مشارکت واحدهای تحقیق و توسعه بنگاه­ های دارای توانمندی تحقیق و توسعه در طرح «دستیار فناوری» عتف، معرفی و ترویج طرح­ های صنعتی فناورانه موفق (Best Practice) جهت الگوگیری سایر بنگاه ­ها و صنایع، بسترسازی ساز و کار استفاده از ظرفیت اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری در رده های مدیریتی شرکت­ ها و صنایع بزرگ متعهد شده است.
برپایه ماده ۵، عطف هم در حوزه پژوهش و فناوری، فراهم آوردن ساز و کار جهت استقرار واحدهای تحقیق و توسعه بنگاه­ ها در پارک های علم و فناوری در جهت همسوسازی تحقیق و توسعه صنعتی-دانشگاهی، تسریع و تسهیل در صدور مجوزهای تقاضا شده از جانب صمت به منظور تاسیس نواحی فناوری، فراهم آوردن ساز و کار جهت عضویت نمایندگان تشکل­ های صنعتی در شوراهای پارک­ های علم و فناوری، جهت هم­راستا شدن فناوری­ های درحال توسعه در پارک ­های علم و فناروی با نیازهای اصلی بخش صنعت، فراهم آوردن ساز و کار در سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان) به منظور ثبت و نمایه­ سازی نیازهای بخش صنعت و معدن، فرآهم آوردن ساز و کار جهت رصد فناوری­ های نوظهور در سطح جهان از راه ایجاد شبکه ارتباطی با پژوهشگران ایرانی خارج از کشور یا تعریف همکاری با دانشگاه­­ های خارجی، و... ودر بخش آموزش، اصلاح نظام ارتقا اعضای هیات علمی دانشگاه­ ها مبتنی بر فعالیت­ های اثربخش آنها در بخش صنعت، فرآهم آوردن ساز و کار لازم جهت جایگزینی تا ۲۵ درصد از سرفصل رشته­ های مهندسی دانشگاه­ ها و همینطور تا ۲۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجویان در مقطع دکترا، برپایه نیاز بخش صنعت از راه تعریف کارگروه­های ویژه‌ی مشترک با بنگاه­های صنعتی پیشگامِ دارای توانمندی تحقیق و توسعه و یا تشکل­های صنعتی و... را متعهد شده است.
برپایه ماده ۶، به منظور پیشبرد اهداف تفاهمنامه و اجرای تعهدات طرفین، کمیته راهبردی متشکل از نمایندگان تام الاختیار طرفین تشکیل و این کمیته مسئول پیشبرد برنامه ها و نظارت بر حسن انجام کار است. وظایف این کمیته عبارت است از:
- هماهنگی کل ارکان وزارت خانه در سطوح ستادی و استانی برای عملیاتی شدن اهداف و برنامه­های مبحث تفاهم­نامه
- اعلام و ارسال هرگونه اطلاعات ضروری در مورد نیازها یا توانمندی های طرفین و ایجاد هماهنگی لازم
- بررسی پیش نویس قراردادهای منعقده در چارچوب مبحث تفاهم­نامه­ ها
- برنامه ریزی مناسب جهت اجرایی کردن مفاد تفاهم نامه
- پیگیری، پایش، نظارت و عملیاتی کردن مفاد تفاهمنامه و زمینه های همکاری مبتنی بر شاخص­های کیفی و کمّی موثر
- پیشگیری، رفع موانع یا حل و فصل اختلافات بین طرفین در مورد این تفاهم­نامه
تبصره: معاون هماهنگی و محیط کسب و کار بعنوان نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاون فناوری و نوآوری بعنوان نماینده علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می شوند.
برپایه ماده ۷، مدت تفاهم­ نامه از زمان امضا طرفین به مدت سه سال شمسی معتبر بوده و در صورت توافق طرفین قابل تمدید است.
تبصره: در مورد قراردادهایی که در جهت اجرای این تفاهم­نامه منعقد می­گردد و مدت آن بیشتر از مدت تفاهمنامه حاضر باشد، کلیه مفاد این تفاهمنامه و ضوابط و مقررات حاکم تا آخر مدت اجرای قراردادهای مذکور جاری و معتبر است.
براس ماده، این تفاهم­نامه فی­ نفسه هیچگونه تعهد مالی برای طرفین ایجاد نمی ­کند و اجرایی شدن هر یک از مفاد آن منوط به انعقاد قرارداد یا قراردادهای مقتضی با توافق آزادانه طرفین خواهد بود. در هر حـال نظامات و مقررات عمومی و ضوابـط مراجع ذیصـلاح بر تفـاهم نـامه حاضـر و قراردادهای وابسته به این تفاهمنامه، حاکم خواهد بود.
در صورت بروز احتمالی هرگونه اختلاف در تفسیر و اجرای تفاهمنامه و یا تأخیر و تعویق امور از جانب طرفین، کمیته راهبردی مذکور در ماده ۶ مبحث را بررسی نموده و تصمیم مقتضی اتخاذ می­ کند. درصورتی که کمیته مزبور ظرف یک­ماه از تاریخ درخواست هر یک از طرفین نتواند یا نخواهد مبحث را فیصله دهد، مبحث در جلسه مشترک بالاترین مقامات طرفین طرح و حل خواهد شد.
منبع:

1401/05/12
10:09:08
0.0 / 5
94
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی