حریری مطرح كرد

افزایش ۲۰ درصدی نرخ دلار و افت ارزش ریال

افزایش ۲۰ درصدی نرخ دلار و افت ارزش ریال مبل زیبا: نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین خاطرنشان كرد: كمتر از سه ماه پیش، قیمت دلار در بازه ۳۷۰۰ تومان بود و امروز در بازه ۴۵۰۰ تومان قرار گرفته است؛ یعنی حدود ۲۰ درصد افزایش قیمت دلار و افت ارزش ریال را داشته ایم.مجیدرضا حریری در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: این اتفاق در شرایطی افتاده است كه تورم ۱۰ درصد بوده و نرخ دلار ۲۰ درصد بالا رفته است كه این مسئله به عدم مدیریت بازار ارز برمی گردد. اما تا زمانی كه تقاضای ارز برای خروج از كشور وجود دارد ما دچار این مشكل هستیم. در واقع آنچه به گران شدن ارزهای خارجی در مقابل ریال دامن می زند عرضه و تقاضا مبتنی بر احتیاجات واقعی نیست بلكه خروج ارز از كشور است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: مجموع صادرات نفتی و غیر نفتی ما حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است. آن رقمی كه به واردات ما مربوط می گردد حدود ۵۰ میلیارد دلار است و اگر فرض نماییم كه آمار دولت در مورد قاچاق درست است، سالانه ۱۳ میلیارد دلار قاچاق كالا داریم. از سوی دیگر ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار هزینه ارزی مثل مسافرت مردم، دانشجوی خارج از كشور و... داریم كه این نشان داده است ۸۰ میلیارد دلار هزینه ارزی و ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داریم.

خروج ۲۰ میلیارد دلار ارز از كشور برای ویلاسازی!

حریری خاطرنشان كرد: بر این اساس ۲۰ میلیارد دلار مازاد ارزی داریم. دولت باید شفاف توضیح دهد كه آیا این منابع ارزی به شكل واقعی در دسترسش هست یا به علت تحریم های بانكی این منابع برای دولت در دسترس نیست. اگرهمه این پول ها در دسترس نیست خوب است كه گفته شود كه این پول ها چقدر است و كجاست. به نظر می رسد آن هایی كه با ما دشمن هستند از این آمار اطلاع دارند و ظاهرا فقط مردم محرم نیستند كه این آمار را نمی دانند.

وی افزود: به نظر می رسد رقمی در حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز از كشور خارج می گردد و در مقابل آن هیچ چیزی هم وارد نمی گردد. وقتی املاك خریداری شده توسط ایرانیان از غرب اروپا تا تركیه و جنوب خلیج فارس و آمریكا و كانادا در حال بالا رفتن است نشان داده است پول آن از یك جایی تامین می گردد كه در واقع همان ارزهایی است كه از كشور خارج و تبدیل به برج و ویلا در نقاط مختلف دنیا می گردد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین اظهار نمود: این خیانتی بالاتر از قاچاق كالاست. قاچاقچی وقتی قاچاق می كند با تمام آسیبی كه به اقتصاد می زند بخشی از نیازهای بازار را تامین می كند و آن كالایی كه قاچاق می گردد بالاخره به گردش بازار اضافه می گردد. ولی آن كسی كه پولش را آن طرف دنیا می برد و ملك می خرد یا در حساب های خارجی اش پس انداز می كند هیچ منفعتی به اقتصاد داخلی نمی رساند.
1396/12/13
22:05:03
5.0 / 5
4415
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی