تولید منسوجات ضد آب با فناوری نانو از جانب محققان دانشگاهی

تولید منسوجات ضد آب با فناوری نانو از جانب محققان دانشگاهی مبل زیبا: پژوهشگران دانشگاه شهید مدنی با كمك فناوری نانو موفق به ضد آب كردن سطوح پارچه شدند كه به قول آنها پارچه هایی كه با این روش ضد آب می شوند، در زمان شست وشو بی نیاز از مواد شوینده هستند.به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، نانو پوشش یكی از شاخه های علم نانو است كه هم اكنون در كشورهای پیشرفته و صنعتی جهان در حال انجام می باشد.

پارچه های ضد آب، پارچه هایی هستند كه به صورت ذاتی یا در اثر عملیات انجام شده بر روی آنها در برابر نفوذ آب و تر شدن مقاوم هستند. اصطلاح "ضدآب" به پیروی از خصوصیات حاكم و شرایط خاص روش تست آزمایشگاهی اشاره دارد.

بر این اساس محققان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان مطالعاتی را در این زمینه اجرایی كردند.

این محققان در این تحقیق بر روی نسوج و الیاف پارچه، نانو ذرات ضد آب موجود در داخل محلول را اعمال كردند. این ذرات در میان بافت پارچه باقی می مانند و حلال موجود در محلول، بخار می شوند.

در هنگام برخورد آب و مایعات آبی در اثر وجود این نانو ذرات بر روی الیاف پارچه و یا فرش، قطرات سر می خورند و روی سطح پارچه حركت می كنند؛ از این رو سطوح پارچه در برخورد با مایعات تر نخواهند شد.

این روش برای ضد آب كردن سطوح پارچه، البسه، مبلمان، صندلی اتومبیل، كیف، كاپشن و چتر قابل استفاده است؛ از این رو پارچه های ضد آب برای صنایعی چون حمل ونقل و مبلمان شهری و همینطور خودروها مورد استفاده قرار می گیرد.

این محصول با روش غوطه وری و یا با استفاده از غلطك یك لایه محافظ بر روی پارچه بوجود می آورد كه این لایه به سطح، چسبیده و خواص ویژه ای را به پارچه اعمال خواهد نمود.

جلوگیری از جذب و صدمه رساندن مایعات رنگی بر روی منسوجات، جلوگیری از تغییر منسوجات در مقابل اشعه ماورای بنفش، افزایش مقاومت و دوام انواع منسوجات در برابر پوسیدگی، حفظ خواص ضد آب منسوجات پس از چندین بار شست وشو و بی نیازی از مواد شوینده در زمان شست وشو همچون مزایای این روش است.
1397/06/15
13:21:26
5.0 / 5
5094
تگهای خبر: تولید , صنعت , طلا , فرش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی