اختلاف آرا میان اقلیم شناسان؛

زمین در انتظار عصر یخبندان كوچك

زمین در انتظار عصر یخبندان كوچك مبل زیبا: بعضی از دانشمندان معتقدند كه دوره گرمایش زمین در حال اتمام است و زمین از سال ۲۰۲۵ وارد عصر یخبندان كوچك می شود.خبرگزاری مهر، گروه جامعه: بعضی از دانشمندان معتقدند كه دوره گرمایش زمین در حال اتمام است و در آینده ای نزدیك زمین وارد دوره سرمایش خواهد شد. این دانشمندان معتقدند كه این دوره كه از سال ۲۰۲۵ آغاز خواهد شد، عصر یخبندان كوچك خواهد بود.
شاید بتوان اظهار داشت كه تغییر اقلیم و گرمایش زمین هم اكنون به یكی از چالش برانگیزترین موضوعات بین المللی تبدیل گشته است. یكی از دلیلهای این چالش نبود اجماع در میان دانشمندان این حوزه است. وجود دیدگاه های متفاوت در مورد علل گرمایش زمین، سبب اجرا نشدن سیاست های بین المللی واحد در این عرصه شده است.
عده ای از دانشمندان با اصل سوژه گرمایش زمین مخالف هستند. این دانشمندان مسائل سیاسی در مطرح شدن چنین موضوعاتی دخیل می دانند. در سوی دیگر اما عده ای از دانشمندان معتقد هستند كه افزایش انتشار گازهای گلخانه ای انسان ساخت، سبب افزایش دمای زمین شده است. دیدگاه دیگری باز در این عرصه وجود دارد و آن هم اینكه عامل اصلی افزایش دمای زمین فعالیت های خورشیدی است نه گازهای گلخانه ای انسان ساخت.
گازهای گلخانه ای انسان ساخت عامل اصلی گرمایش زمین
برخی از دانشمندان معتقد به افزایش دمای كره زمین به سبب افزایش انتشار گازهای گلخانه ای انسان ساخت پس از انقلاب صنعتی هستند. این عده همین طور منبع اصلی انتشار این گازها را منابع انرژی مانند نفت و گاز می دانند. این دیدگاه توانسته است برنهادهای بین المللی مسئول در حوزه تغییرات اقلیم سیطره یابد.
راه حل این دسته از دانشمندان برای كاهش دمای زمین، كاهش انتشار گازهای گلخانه ای انسان ساخت بوسیله كاهش مصرف منابع انرژی مانند نفت و گاز است. تمركز بر كاهش مصرف منابع انرژی سبب شده است تا علاوه بر دودستگی در جامعه علمی بر سر مسئله تغییر اقلیم در میان كشورها باز دودستگی به وجود بیاید. كشورهای دارنده منابع انرژی برخلاف كشورهای فاقد منابع انرژی، تمایل چندانی به اجرای این چاره ها ندارند. درواقع دوقطبی كشورهای دارنده منابع انرژی و فاقد منابع انرژی شكل گرفته است.
فعالیت های خورشیدی
در مقابل برخی دیگر از دانشمندان بر این اعتقاد هستند كه آنچه سبب افزایش دمای كره زمین شده است، بالا رفتن میزان فعالیت های خورشیدی بوده است. این دانشمندان همین طور پیش بینی می كنند كه با كاهش فعالیت های خورشیدی در دهه آینده دمای زمین در آینده ای نزدیك به سمت سرمایش و عصر یخبندان كوچك می رود. ازجمله این افراد می توان به تحقیقات پروفسور والنتینا زاركووا (Valentina Zharkova) اشاره نمود.
زمین در انتظار عصر یخبندان
پروفسور زاركووا و همكارانش از دانشگاه Northumbria طی بررسی های خود، دریافته اند كه از سال ۲۰۲۵ كره زمین به سبب كاهش ۶۰ درصدی فعالیت های خورشیدی، وارد دوره یخبندان، خواهد شد. این اقلیم شناس معتقد می باشد كه در این دوره بارش ها بیشتر به شكل برف خواهند بود.
زاركووا و همكارانش مدل خودرا با استفاده از تكنیكی به نام تحلیل مؤلفه های اصلی به وسیله مشاهدات میدان مغناطیسی از رصدخانه Wilcox Solar در كالیفرنیا به دست آورده اند كه دارای دقت ۹۷ درصدی است. آنها سه چرخه خورشیدی باارزش فعالیت های میدان مغناطیسی را بررسی كردند كه سال های ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ را پوشش می دهند. این گروه از پژوهشگران معتقد هستند كه این وضعیت آخرین بار حداقل در ۳۷۰ سال پیش مشاهده شده است.
این اظهارات در حالی است كه گروه اول دانشمندان پیش بینی كرده اند كه تا اختتام قرن حاضر دمای زمین افزایش بیشتر از ۲ درجه ای را تجربه خواهدنمود. از همین رو پس از شكست پروتكل كیوتو در امتداد كاهش انتشار گازهای گلخانه ای، كنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC) در اجلاس بیست و یكم خود، موافقت نامه پاریس را مورد موافقت اولیه كشورهای حاضر قرارداد.
این موافقت نامه همه كشورهای عضو را موظف به كاهش انتشار گازهای گلخانه ای انسان ساخت به خصوص بوسیله كاهش مصرف منابع انرژی مانند نفت و گاز می كند. ایران باز این موافقت نامه را تأیید اولیه كرده است و هم اكنون نیز، دولت به دنبال تصویب آن در مجلس شورای اسلامی است. این در شرایطی است كه یكی از دلیلهای خروج آمریكا و تشكیك روسیه در پیوستن به موافقت نامه پاریس، وجود چندصدایی جامعه علمی در بحث تغییر اقلیم است.

1398/02/08
11:45:52
5.0 / 5
4418
تگهای خبر: خانه , دولت , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی