سفیر فرانسه: مكرون به دنبال برقرار آتش بس اقتصادی میان ایران و آمریكاست

سفیر فرانسه: مكرون به دنبال برقرار آتش بس اقتصادی میان ایران و آمریكاست مبل زیبا: سفیر فرانسه در ایران بر راه اندازی هر چه سریع تر سازوكار اینستكس برای انجام مبادلات تجاری با اتحادیه اروپا اصرار كرد و از علاقمندی شركت های فرانسوی و تلاش دولت فرانسه برای حل اختلافات و رفع تحریم ها سخت گفت.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، سفیر فرانسه در تهران در ملاقات با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران با اشاره به عزم و اراده قوی دولت این كشور برای كاهش تنش های سیاسی به وجود آمده بین ایران و ایالات متحده، اعلام نمود كه تلاش های امانوئل مكرون، رئیس جمهور فرانسه، بر این است كه یك آتش بس اقتصادی میان ایران و آمریكا برقرار شود.
فیلیپ تیه بو كه همراه با رایزن بازرگانی سفارت فرانسه در اتاق تهران با مسعود خوانساری دیدار داشت، پیشنهاد برقراری خط اعتباری مالی میان اتحادیه اروپا و ایران را یكی از راهكارهای دولت متبوعش برای حل مشكلات پیش آمده ناشی از تحریم دولت آمریكا مقابل ایران عنوان نمود و اضافه كرد: شركت های فرانسوی علاقه زیادی به ادامه همكاریهای اقتصادی و تجاری با ایران دارند و دولت فرانسه نیز در حال متقاعد كردن شركت های كوچك و متوسط این كشور و رفع نگرانی ها برای همكاری با بازار ایران است.
وی با اشاره به اینكه آمارها نشان داده است كه در شش ماهه ابتدای سال جاری میلادی، حجم مبادلات تجاری میان اتحادیه اروپا و ایران به شدت كاهش یافته است، به سازوكار اینستكس اشاره نمود و اضافه كرد: ما دلسردی ایران بابت تاخیر در اجرای این ساز و كار مالی و زمان بر شدن آنرا درك می نماییم، اما به دنبال آن هستیم كه یك مكانیزم مالی پایدار و طولانی مدت میان دو طرف برقرار شود تا پویایی بیشتری داشته باشد.
سفیر فرانسه در تهران در ادامه اظهار داشت: دولت فرانسه و دیگر دولت های سهیم در اینستكس بطور جدی در تلاش هستند تا این ساز و كار مالی اجرایی شود اما شرط دیگر این اتفاق آن است كه شركت متناظر اینستكس در ایران نیز هر چه سریع تر آغاز به كار كند.
بگفته وی، دولت فرانسه به دنبال آن است كه دیگر كشورهای اتحادیه اروپا را نیز به عضویت در اینستكس درآورده و تعداد كشورهایی كه به این ساز و كار مالی پیوسته اند را افزایش دهد.
فیلیپ تیه بو همین طور در این ملاقات از سفر مجدد رئیس اینستكس به تهران طی اواخر ماه اكتبر سال جاری (اوایل آبان ماه) آگاهی داد و اضافه كرد: مقرر است در این سفر، رئیس اینستكس ملاقات هایی با بخش خصوصی ایران و شركت های ایرانی طرف تجاری با اتحادیه اروپا داشته باشد و زمینه اجرایی شدن هرچه سریع تر این ساز و كار مالی بررسی شود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز در این ملاقات با اشاره به اینكه زمینه همكاری اقتصادی بنگاه های كوچك و متوسط ایران و اتحادیه اروپا برقرار است، اظهار داشت: با این وجود، مشكل جدی كماكان عدم اجرایی شدن اینستكس است و این در شرایطی است كه شركت متناظر این ساز و كار مالی در ایران، به ثبت رسیده و با استقرار دفتر كاری آماده ورود به عرصه فعالیت است.
مسعود خوانساری با اشاره به اینكه مبادلات تجاری میان ایران و اتحادیه اروپا را می توان برمبنای مكانیزم تهاتر به پیش برد، اضافه كرد: بنظر می رسد مشكل اصلی بر سر راه آغاز به كار اینستكس، تزریق منابع مالی به این صندوق است و با عنایت به تحریم نفت ایران و عدم خرید از جانب كشورهای اروپایی، از روش های دیگری باید برای تزریق پول در اینستكس بهره برد.
وی سپس به آمادگی اتاق تهران برای معرفی شركت های ایرانی به شركای فرانسوی و اعتبارسنجی بنگاه های بخش خصوصی ایران اشاره نمود و اضافه كرد: اروپا باید درك كند كه اگر اینستكس یا هر مكانیزم مشابه و جایگزین دیگری كه بتواند موتور همكاریهای اقتصادی ایران و اروپا را راه بیندازد، عملیاتی نشده و به كار گرفته نشود،
در آن صورت حتما فاصله تعاملات تجاری میان ایران و اروپا بیشتر شده و شركت ها و كشورهای دیگری جایگزین اروپا در مناسبات اقتصادی با ایران می شوند.
منبع:

1398/07/11
12:14:12
5.0 / 5
4068
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی