اتاق بازرگانی اعلام كرد:

صادرات ایران ۱۷ درصد افزایش یافت

صادرات ایران ۱۷ درصد افزایش یافت به گزارش مبل زیبا جدیدترین گزارش اتاق بازرگانی ایران نشان داده است كه در هفت ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ وزن صادرات غیرنفتی كشور ۱۷ درصد افزایش یافته است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، برپایه برآوردهای صورت گرفته تا آخر مهرماه سال جاری صادركنندگان ایرانی توانسته اند ۲۴.۴ میلیارد دلار صادرات داشته باشند كه این عدد از نظر ارزش صادراتی كاهش ۱۱ درصدی داشته، اما از لحاظ وزنی ۱۷.۱ درصد رشد یافته است.
طبق برنامه ریزی صورت گرفته، گمرك قیمت پایه صادراتی كالاهای ایرانی را از چند ماه قبل تغییر داده و دلیل كاهش ارزش صادرات همین مسئله بوده است.
در هفت ماهه ابتدایی امسال ۷۹.۴ میلیون تن كالا از جانب تاجران ایرانی صادر گردیده است و متوسط قیمت اقلام صادراتی كشور در این مدت ۳۰۷ دلار در هر تن برآورد می شود.
همینطور در هفت ماهه ابتدایی امسال ایران حدودا ۲۵ میلیارد دلار هم واردات كالا داشته كه این عدد در قیاس با مدت مشابه سال قبل كاهش پنج درصدی را نشان داده است.
در این مدت ۱۹ میلیون تن كالا به ایران وارد شده كه وزن وارداتی كشور حدودا سه درصد افزایش داده است.
بدین سان تراز تجاری ایران در هفت ماهه ابتدایی سال جاری منفی ۷۶۶ میلیون تن برآورد می شود.
در مهرماه امسال ارزش واردات چهار میلیارد دلار و ارزش صادرات ۳.۵ میلیارد دلار بوده است و میزان صادرات غیرنفتی كشور در قیاس با شهریورماه افزایشی ۱۰ درصدی را نشان داده است.
همینطور اتاق بازرگانی ایران شریك های عمده تجاری كشور در هفت ماهه سال ۱۳۹۸ را هم اعلام نموده و براین اساس چین با ۲۵ درصد، عراق با ۲۱ درصد، امارات متحده عربی با ۱۲ درصد و تركیه با ۱۱ درصد اصلی ترین واردكنندگان كالا از ایران بوده اند.
همینطور چین با ۲۶ درصد، امارات متحده عربی با ۱۸ درصد، تركیه با ۱۲ درصد، هندوستان با ۹ درصد و آلمان با پنج درصد اصلی ترین صادركنندگان كالا به ایران بوده اند.
جایگزینی چین به جای عراق در رتبه نخست اصلی ترین واردكننده كالا از ایران مهم ترین اتفاقی است كه در تجارت كشور در ماه های گذشته رخ داده است.1398/08/27
13:01:30
5.0 / 5
4291
تگهای خبر: بازرگانی , تجارت , تركیه , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی