كشاورزی ایران اتاق ندارد!

كشاورزی ایران اتاق ندارد! به گزارش مبل زیبا ایسنا/یزد در حالیكه كشاورزی یكی از مهمترین اولویت های اقتصادی كشورمان تلقی می شود اما هنوز این حوزه نتوانسته مانند سایر كشورهای دارای بازرگانی كشاورزی، صاحب اتاق كشاورزی مستقل باشد.


كشاورزی كشورمان در سال های اخیر و به دنبال تحریم های ظالمانه و بروز مشكلات سیاسی و اقتصادی از اهمیت مضاعفی برخوردار شده و این صنعت سبز توانسته بعنوان یكی از پشتوانه های اقتصادی كشورمان، علاوه بر تامین مایحتاج مردم و نیازهای داخلی، ظرفیت های بالایی را در حوزه صادرات كسب كند.
ایران حالا در تولید خیلی از محصولات كشاورزی بعنوان قطب تولیدكننده مطرح است كه از ان جمله می توان به تولیدات محصولات گلخانه ای، پسته، زعفران، برنج و چای اشاره نمود كه كشورمان را از درآمدهای قابل توجهی در این بخش ها منتفع می كند اما به دلیل مشكلاتی مانند خشكسالی ها و كمبودهای آبی هیچگاه بعنوان یكی از اولویت های اقتصادی كشور مورد توجه قرار نگرفته و این در شرایطی است كه كشوری مانند هلند از راه كشاورزی دو برابر اقتصاد نفتی ایران درآمدزایی دارد با كشور تركیه توانسته بازارهای جهانی برخی محصولات كشاورزی را در دست بگیرد.
یكی از مسائل مهم و ضروری بخش كشاورزی در كشورمان به روز شدن در حوزه كشت محصولات كم آبخواه، بهره گیری از تكنولوژی های روز این بخش و همینطور توسعه بازاریابی و بازرگانی است اما همه رسیدگی مناسب به چنین مواردی در گروی وجود محلی برای هم افزایی و متمركز كردن تمام فعالیتهای مربوط به كشاورزی است تا كشاورزی كشورمان هم همانند خیلی از كشورها بتواند اقتصادی پویا و سودآور با بازار دائمی جهانی را تجربه كند. البته در این رابطه متولیان بخش كشاورزی بر این لزوم تاكید دارند كه بخش كشاورزی نیازمند اتاقی مستقل و منفك از اتاق بازرگانی ایران است.
«سیدحسین بخشایش» مدیر امور بازرگانی جهاد كشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این كه اتاق كشاورزی از نقش حائز اهمیتی در امر تجارت این در این بخش برخوردار است، اظهار می كند: بخش كشاورزی در تولید ناخالص ملی نقش زیادی دارد و از سویی محصولات كشاورزی هم سهم خوبی از صادرات كشور را دارا هستند به صورتی كه محصولات كشاورزی علاوه بر مواد صنعتی و خدمات در بدترین شرایط تحریم هم بازار خوبی داشته اند.
وی بعنوان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی در كشورمان اشاره و تصریح می كند: زمانی كه كشاورزی به اتاق ایران ملحق شد، همانطور كه عنوان آن در پایان قرار گرفته، توجه و اولویت‎ هایش هم از این صنعت درآمدزا و مورد نیاز كشور فاصله گرفته و افرادی مسئول امر تجارت این حوزه شده اند كه تخصص كافی در این رابطه ندارند و بنابراین هم كشاورزی به حاشیه رانده شده است.
این مسئول در قیاس وضعیت كشورمان با كشورهایی كه قطب بازرگانی كشاورزی هستند، می گوید: در حالی كشور ایران یكی از قطب های كشاورزی دنیاست كه در كشورهای دیگری با وضعیت مشابه مانند تركیه، اتاق كشاورزی بعنوان یك مقوله جدی تلقی و وظایف گوناگونی را برای این حوزه تعریف كرده است بنابراین سودآوری در این عرصه برای این كشورها بسیار قابل توجه است.
وی با بیان این كه وجود اتاق كشاورزی مستقل مطالبه ی جدی خیلی از استان های دیگر كشور هم هست، اظهار می كند: جمع بندی نهایی ما نشان داده است كه كشاورزی نسبت به سایر بخش ها مغفول مانده است بنابراین ضروریست كه یك تشكل خصوصی قدرتمند در بخش صادرات و واردات این بخش برای كشورمان داشته باشیم.
مدیر امور بازرگانی جهاد كشاورزی استان اضافه می كند: البته صادرات كشاورزی فراگیر نشده است و بنابراین هم اهمیت آن دیده نمی گردد در حالیكه مانند سایر صنایع، صادرات محصولات گلخانه ای، پسته و زعفران كه با ارزش بالایی هم همراه می باشد را به میزان و حجم بسیار بالایی به خصوص از یزد به كشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق و كشورهای اوراسیای شمالی شاهد می باشیم.
وی با بیان این كه ایجاد خیلی از مشكلات فعلی در حوزه كشاورزی با ایجاد اتاق كشاورزی برطرف خواهد شد، می گوید: یكی از مشكلاتی كه صادرات كشاورزی یزد همواره با آن روبروست، صادرات خیلی از محصولات تولیدی این استان از گمركاتی غیر از یزد و در نهایت نبود آمار دقیقی در این رابطه است اما با ایجاد اتاق كشاورزی، علاوه بر رفع این مشكل و نگاه جدی تر به این مساله، آمار دقیق تری هم كسب خواهد شد.
بخشایش برگزاری دوره های آموزشی مختلف و متنوع را بعنوان یكی از دیگر الزامات این حوزه عنوان می كند و می گوید: كشاورزی نیازمند برگزاری دوره‎های تخصصی و افراد فعال متخصص در این حوزه است اما این اهمیت دادن در عملكرد اتاق بازرگانی مشاهده نمی گردد.
مدیر امور بازرگانی جهاد كشاورزی استان یزد در انتها با اعتقاد به این كه كشاورزی می تواند اقتصاد اول یا دوم این استان باشد، تصریح می كند: كشاورزی بعد از صنعت كاشی و فولاد، بیشترین درآمد و ارزآوری را برای استان دارد و رشد صادرات و این درآمدزایی نشان داده است كه این حوزه از اهمیت بالایی برخودار است اما این مساله نیازمند احیای هر چه بیشتر ظرفیت ها و برقراری ارتباطاتی گسترده حتی در سطح بین المللی است.1398/10/11
12:05:19
5.0 / 5
4401
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی