مناطق آزاد به مبل زیبا اعلام كرد

ماجرای دپوی ۴۰۰ خودرو مناطق آزاد

ماجرای دپوی ۴۰۰ خودرو مناطق آزاد مبل زیبا: طبق اعلام یك مقام مسئول در شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، حدود 400 دستگاه از خودروهایی دپو شده مربوط به آن دسته از خودروهایی هستند كه صاحبان آنها بمنظور شماره گذاری و تردد مجاز در مناطق آزاد و طبق ضوابط مربوطه وارد كرده بودند، اما در این فاصله با تغییر ضوابط فنی واردات خودور و بی اطلاعی واردكنندگان از این مصوبه، خودروهایی وارد شدند كه حالا فاقد ثبت سفارش، كمتر و بالای 2500 سی سی و برخی ساخت آمریكا هستند كه با شرایط جدید مجاز به ورود به سرزمین اصلی نخواهند بود.به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، پس از آن كه از مجموع حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ خودروی دپو شده در گمرك، بنادر و مناطق آزاد با مصوبه هیات وزیران در دی پارسال، طی شش ماه حدود ۷۵۰۰ دستگاه از این خودرو ها آزاد شد، حدود ۵۰۰۰ دستگاه دیگر باقی ماند كه به سبب اختتام مهلت تعیین شده، امكان ترخیص نداشتند.

در این فاصله تابحال بارها رایزنی در مورد تعیین تكلیف این خودرو ها انجام شده ولی اتفاقی نیفتاد و حتی بتازگی دژپسند-وزیر اقتصاد- پیشنهادی برای مشخص شدن وضعیت خودرو ها به هیات دولت ارائه كرد ولی هنوز تصمیمی در این رابطه ستاندن نشده است.

اما قسمتی از این خودرها در مناطق آزاد قرار دارند كه وضعیت آنها در گفت و گو با ناصر خرمالی - مدیر توسعه صادرات، گمرك و ارزش افزوده مناطق آزاد - مورد بررسی قرار گرفته است.

خرمالی، تعداد خودرو های دپو شده در مناطق آزاد را حدود ۴۰۰ دستگاه اعلام نمود و اظهار داشت: شرایط آنها با خودروهایی كه برای سرزمین اصلی وارد شده بودند، متفاوت می باشد. این در حالیست كه بخش زیادی از خودرو های مربوط به سرزمین اصلی طبق مصوبه هیات وزیران در دی ماه سال قبل تعیین تكلیف و ترخیص شدند كه خودرو های زیر ۲۵۰۰ سی سی و با ثبت سفارش بودند. اما این حدود ۴۰۰ دستگاه خودرو مناطق آزاد، خودروهایی هستند كه فقط برای تردد در این مناطق وارد شده اند و مشكل این است كه ثبت سفارش ندارند، بالای ۲۵۰۰ سی سی بوده و در میان آنها خودرو های ساخت آمریكا و یا سفارش آمریكا وجود دارد، البته تعدادی هم كمتر از ۲۵۰۰ سی سی هستند.

واردكنندگان از مصوبه جدید واردات خودرو به مناطق آزاد خبر نداشتند
مدیر توسعه صادرات، گمركو ارزش افزوده مناطق آزاد در این رابطه توضیحات بیشتری ارائه كرد و اظهار داشت: در دی ماه سال ۱۳۹۶ طی مصوبه هیات وزیران ضوابط فنی واردات خودرو در مناطق آزاد شبیه واردات خودرو به سرزمین اصلی شد كه طی آن ثبت سفارش الزامی و واردات خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی و همین طور ساخت و سفارش آمریكا ممنوع شده بود، اما در همین زمان فعالان اقتصادی، واحدهای تولیدی و یا مردم با توجه به این كه اطلاع رسانی مناسبی هنوز دراین باره انجام نشده بود و اطلاعی از مصوبه نداشتند كماكان به روال سابق و طبق مقررات مناطق آزاد بدون ثبت سفارش و در نظر گرفتن شرایط جدید این خودرو ها را وارد كرده بودند.

وی با اشاره به اهمیت تعیین تكلیف خودرو های دپو شده، افزود: خودرو های دپوشده مناطق آزاد، فاقد ثبت سفارش، كمتر و بالای ۲۵۰۰ سی سی، آمریكایی و یا غیرآمریكایی هستند؛ بنابر این باید در اولویت اول خودرو های فاقد ثبت سفارش و بالای ۲۵۰۰ سی سی كه غیرآمریكایی هستند، تعیین تكلیف شوند. همین طور تعیین تكلیف خودرو های فاقد ثبت سفارش، بالای ۲۵۰۰ سی سی و آمریكایی و یا سفارش آمریكا كه تعداد آنها به حدود ۷۰ دستگاه می رسد، نیازمند سیاست گذاری كلان و بررسی های خاصی از طرف مسئولان و صاحب نظران است كه باید در اولویت بعدی صورت گیرد.

خودروهای مناطق مشكل ارزی ندارند

خرمالی، همین طور درباره اینكه آیا این ۴۰۰ خودرو مشكل ارزی دارند؟ توضیح داد: خیر این خودرو ها در مقاطع ابتدایی سال ۱۳۹۶ كه شرایط ارزی حساس نبود و كالاها بدون انتقال ارز و یا با حساب شخصی وارد می شد، خریداری شده اند. در نتیجه ارز آنها نیز بر طبق ارز بازار آزاد خریداری و پرداخت شده است و نیازی به پرداخت مابه التفاوت ارزی ندارد، چونكه مابه التفاوت برای خودروهایی كه با ارز دولتی وارد شده بودند الزامی است و باید اختلاف آن با ارز نیمایی را پرداخت كنند.

وی بر لزوم تعیین تكلیف خودرو های دپو شده اصرار كرد و تصریح كرد: به هر حال این خودرو ها سرمایه مردم و در مجموع سرمایه های ملی هستند كه بابت آنها هزینه شده و اینكه سال ها بلاتكلیف باقی بماند، مناسب نمی باشد و لازم است كه وضعیت آنها مشخص شود.

منبع:

1398/10/30
13:54:29
5.0 / 5
4239
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی