واردات موز دور خورد!

واردات موز دور خورد! به گزارش مبل زیبا با وجود مصوبه مربوطه در ارتباط با واردات موز که به شرط واردات در برابر صادرات سیب تاکید دارد، حالا مجوزهای واردات و تائید منشا ارز از جانب وزارت صمت و بانک مرکزی صادر می شود بدون این که صادرات سیب صورت گزفته باشد؛ موضوعی که مورد انتقاد گمرک قرار گرفته و خواهان شفاف سازی در این رابطه شده است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، از اردیبهشت ۱۳۹۹ بود که واردات موز ممنوع و ثبت سفارش یا تأمین ارز آن صورت نمی گرفت مگر این که طبق شرایط تعیین شده و به صورت خاص در برابر صادرات سیب انجام می شد، دلیل این اقدام هم محدودیت های ارزی عنوان شده بود. ولی با این وجود آمار رسمی نشان می داد که در همین دوره محدودیت حجم بالایی از واردات موز صورت گرفته بود ولی الزاما در برابر صادرات سیب نبود.
در هر صورت این جریان تا جایی پیش رفت که در اواخر سال قبل قیمت موز با نوسان شدیدی در بازار مواجه و تا بیشتر از ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان هم پیش رفت که برخی فعالان بازار دلیل را انحصار در واردات این کالا عنوان کرده بودند.
از سویی در همان دوره ممنوعین برخی واردکنندگان بدون این که صادرات سیب داشته باشند نسبت به آوردن موز تا مرز ایران اقدام می کردند.
برای حل و فصل این مشکل در بهمن ماه سال قبل، مسؤلان گمرک ایران اعلام نمودند که طی مذاکرات صورت گرفته و برپایه مصوبه ستاد تنظیم بازار قرار شد تا واردات موز در برابر صادرات سیب و با دریافت کد منشأ ارز توسط بانک و همینطور مجوزهای لازم همچون ثبت سفارش توسط وزارت صمت صورت بگیرد.


گمرک به صمت نامه نوشت و گله کرد

اما بعد گذشت چند ماه، آنچه اتفاق می افتد ظاهرا با رعایت شرط صادرات سیب منطبق نیست و در مواردی دستگاههای مربوطه همچون وزارت صمت و بانک مرکزی نسبت به صدور مجوز واردات این کالا بدون این که صادرات سیب در برابر آن انجام شده باشد اقدام می کنند. این موضوعی است که از جانب ارونقی-معاون فنی گمرک ایران- طی مکاتبه ای با قبادی -معاون وزارت صمت و دبیر کارگروه تنظیم بازار -اعلام شده و خواهان پیگیری در این رابطه شده است.
برپایه این مکاتبه، معاون فنی گمرک اعلام نموده است که «اخیرا برخی واردکنندگان نسبت به ثبت سفارش واردات موز از محل صادرات خود یا دیگران بدون این که صادرات سیبی صورت گرفته باشد اقدام می کنند و بعد از حمل محموله به مبادی ورودی و دریافت تمامی مجوزهای لازم از واحدهای تابعه وزارت صمت و همینطور دریافت تأییدیه بانک مرکزی و دریافت کد ساتا از بانک عامل، برای اظهار محموله وارداتی خود به گمرک و پرداخت حقوق ورودی اقدام می کنند. این در شرایطی است که با عنایت به مصوبه ستاد تنظیم بازار در بهمن ماه ۱۳۹۹ که بر ضرورت واردات موز صرفاً در برابر صادرات سیب تاکید دارد انجام تشریفات گمرکی این محموله ها که سریع الفساد هم هستند با مشکل مواجه می شود.»


مصوبه را همه رعایت کنند

معاون فنی گمرک ایران از معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت خواسته تا اگر قرار است ثبت سفارش واردات موز صرفاً در برابر صادرات آن صورت گیرد این مورد از جانب کلیه دستگاههای اجرایی همجوار و ذیربط در انجام تشریفات گمرکی همچون بانک مرکزی هم مورد توجه قرار گرفته و اجرا شود.


اگر قرار نیست رعایت شود، مصوبه را اصلاح کنید

ارونقی تاکید کرده «چنانچه در نظر است نسبت به واردات موز صرفاً از محل ارز حاصل از صادرات(نه تنها سیب) اقدام گردد مصوبه ستاد تنظیم بازار را اصلاح کنند. »


نمی توانیم ترخیص نکنیم
این در شرایطی است که معاون فنی گمرک ایران به مقام مسئول مربوطه در وزارت صمت یادآور شده که «گمرک با عنایت به اظهار موز بدون تخفیف در سود بازرگانی، داشتن ثبت سفارش معتبر و عرضه کد رهگیری بانک عامل و حقوق مکتسبه بوجود آمده برای صاحبان کالاهای وارداتی نمی تواند از ترخیص کالای سریع الفساد خودداری کند. ازاین رو با دریافت مجوزهای قانونی و مقرراتی لازم نسبت به ترخیص این کانتینرها اقدام نموده است.»1400/04/19
18:51:09
0.0 / 5
158
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی